Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/evital/domains/biznesmlm.info/public_html/wp-config.php:1) in /home/evital/domains/biznesmlm.info/public_html/wp-content/themes/builder/functions.php on line 1

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/evital/domains/biznesmlm.info/public_html/wp-config.php:1) in /home/evital/domains/biznesmlm.info/public_html/wp-content/themes/builder/functions.php on line 1
ETAT vs WŁASNA FIRMA vs MLM - Biznes MLM CaliVitaBiznes MLM

ETAT vs WŁASNA FIRMA vs MLM

Home
Aktualności
ETAT vs WŁASNA FIRMA vs MLM

ETAT vs WŁASNA FIRMA vs MLM

Tak wiele się mówi o różnicach pomiędzy pracą na etacie, a własną działalnością. Część ludzi preferuje – etat jako bezpieczne miejsce dotrwania do emerytury, tym samym traktując własną działalność jako niepewny wynalazek. Z kolei od ludzi, którzy prowadzą własne firmy usłyszymy, że nigdy już nie mają zamiaru wrócić na etat. A jak do tego wszystkiego ma się MLM?

Czym się różnią tak naprawdę te formy zarabiania? Czy można powiedzieć, że jedna jest „dobra”, a druga „zła”? Czy można określić, iż któraś z nich jest po prostu lepsza (gorsza)? Zdecydowanie nie! Każda z tych form jest po prostu inna. Dana forma pozyskiwania finansów może być lepsza tylko w odniesieniu do danej konkretnej osoby. Należy pamiętać, że każdy z nas jest inny i lubi co innego dlatego nie możemy określić, iż wszystkim będzie odpowiadało to samo.

Postanowiłem stworzyć małe porównawcze kompendium wiedzy o różnych formach zarobkowania. Z przyczyn oczywistych pominę tu opcje wchodzące w konflikt z prawem i pozostanę jedynie przy wymienionych powyżej.

Przy porównaniu tych trzech form zarobkowania biorę pod uwagę następujące kwestie:

  • rozpoczęcie zarobkowania
  • czas pracy
  • czym jest nasza praca
  • wynagrodzenie
  • rozwój osobisty
  • otoczenie

 

Zacznij zarabiać

Etat. Aby rozpocząć pracę na etacie musisz posiadać pewneumiejętności, których oczekuje Twój przyszły pracodawca. Co za tym idzie, często wymaga on wykształcenia nie tylko w danym kierunku, ale także w konkretnej specjalizacji. W dzisiejszych czasach prawie każdy młody człowiek posiada wyższe wykształcenie, dlatego Twoją pozycję w porównaniu z innymi kandydatami mogą podnieść odbyte kursy i szkolenia. Najczęściej każde z odbytych warsztatów które możesz potwierdzić odpowiednimi dyplomami oraz certyfikatami. Atutem pracy na etat jest fakt, że nie musisz posiadać finansów, aby taką pracę rozpocząć. Niestety trzeba też powiedzieć wprost, iż aktualnie w dobie tak dużego bezrobocia bardzo często o przyjęciu do pracy decydują znajomościwewnątrz danej firmy.

 

Własna działalność. Tutaj z pewnością też przydadzą się umiejętności, różnica przy nich jest taka, iż nie potrzebujesz tu żadnych certyfikatów – Twoje zdolności zweryfikuje Twoja własna firma. Należy też pamiętać o kapitale własnym na otwarcie firmy. Do otwarcia najprostszej działalności będziesz potrzebować minimum 40 000zł (swoich lub zapożyczonych z banku na kredyt). Zapytasz dlaczego tak dużo? Odpowiedź jest prosta: czynsz za wynajmowany lokal, składki jakie należy odprowadzać do odpowiednich urzędów, zakupienie towaru sklepu bądź zakup urządzeń umożliwiających wykonywanie zaplanowanych przez nas usług, ewentualne wypłaty dla pracowników (jeśli nie zamierzamy pracować sami). Przy obliczaniu kwoty „startowej” musisz założyć ponoszenie powyższych kosztów przez kilka kolejnych miesięcy zanim to Twój biznes zacznie przynosić dochód. Pamiętaj jednak, że same pieniądze to nie wszystko! Mając pieniądze, a nie mając umiejętności Twoje fundusze szybko się roztopią bezpowrotnie. W sytuacji odwrotnej kiedy posiadasz umiejętności, kapitał jesteś w stanie wytworzyć. Co prosto wywnioskować – chodzi tu o umiejętności typowo biznesowe, zarządcze.

Marketing sieciowy (MLM). Aby rozpocząć współpracę w ramach MLM-u również potrzebujesz pewne umiejętności – oczywiście ponownie biznesowe. Różnica w porównaniu z własną firmą jest taka, że w przypadku MLM umiejętności możesz nabyć już w trakcie rozpoczętej współpracy (uczenie się biznesu dopiero po otwarciu własnej działalności poskutkuje szybkim bankructwem). Do startu z marketingiem sieciowym również potrzebujesz finansowania, tyle że w dużo mniejszych kwotach – rzędu nawetkilkudziesięciu zł! Ponadto od samego początku możesz liczyć na wsparcie osób, z którymi podejmujesz współpracę.  Oddzielnym tematem jest wybór przez Ciebie firmy jak i osoby w niej działającej, z którą chciałbyś współpracować.

 

Czas pracy

W przypadku etatu jest to stosunkowo łatwe do określenia. W większości przypadków ludzie pracują po8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu, po czym pozostały czas mają dla siebie. Istnieją przypadki oczywiście innych harmonogramów pracy, np. praca po 12 godzin dziennie, praca dwu zmianowa itp. Może także się zdarzyć sytuacja, kiedy to mimo wypracowanej normy czasu pracy należy pracować dłużej – tak zwane nadgodziny. O ile na samą myśl o nadgodzinach najczęściej przychodzi Ci na myśl, że dostaniesz większą wypłatę, to może się okazać, iż jesteś w błędzie. Niektóre firmy wypracowane nadgodziny oddają w inne dni – czyli np jeśli zebrało Ci się 8 nadgodzin to pracodawca da Ci jakiś dzień w tygodniu wolnego, który mu odpowiada (Tobie nie koniecznie). Może się również zdarzyć, że zabierasz swoją pracę do domu – niestety rzadko takie poświęcenie znajduje swoje odbicie na wypłacie.

Jeśli chodzi o pozostałe dwie koncepcje zarobkowe to już na wstępie łączy je jeden fakt – nie musimy wcale pracować. Można by powiedzieć, że rewelacja! Tyle, że nie uwzględniamy, iż wtedy nic nie zarobimy…

W obu (własna działalność, mlm) wariantach musisz być świadomy tego, że na początku będziesz pracować zdecydowanie więcej niż 8 godzin na etacie. Może się nawet zdarzyć, że będziesz pracować po kilkanaście godzin dziennie! Na osłodę dodam, że taki stan rzeczy ma się najczęściej tylko do pewnego czasu. Dokładniej mówiąc do czasu, kiedy już rozwiniesz swoją działalność, będzie stabilna i zacznie przynosić satysfakcjonujące Cię dochody. Wtedy swój czas wolny możesz zagospodarować według własnych upodobań: odpoczywać lub dalej pracować i zarobić jeszcze więcej.. Prawda, że kusząca opcja?

Jeśli chodzi o różnicę między własną działalnością, a MLM to w marketingu sieciowym szybciej osiągniesz pułap kiedy to Twoja działalność stanie się rentowna. Po pewnym czasie po prostu zaczynamy zarządzać naszą strukturą dzięki czemu mamy więcej czasu dla siebie nie tracąc przy tym rosnącego wynagrodzenia (o ile dobrze zbudujesz swoją strukturę).

I w tym miejscu widzimy pierwszą różnicę między etatem, a działalnością na własną rękę. Ten drugi przypadek daje nam to czego etat nigdy nie zaoferuje – wolność, wolność z podejmowanych działań i decyzji. Z tego też powodu ludzie rezygnują z etatu i nie zamierzają na niego wrócić.

 

Czym jest nasza praca  – na czym zarabiamy

Przy umowie o pracę zarabiamy na swoich umiejętnościach (sprzedajemy, budujemy, etc.). To właśniejakość Twoich zdolności odgrywa tu kluczową rolę (czy będziesz zatrudniony i za jakie pieniądze).

We własnej działalności zarabiasz na tym co oferujesz – usługa lub produkt. Od jakości oferowanych przez Ciebie towarów zależy ile zarobisz. Z jednej strony możesz mieć tanie, słabej jakości i do tego narzucić dużą marżę. Twój zarobek będzie wtedy duży – o ile klienci będą chcieli kupować kiepskie produkty, lub czy będą chcieli Ci płacić za nie starannie wykonaną przez Ciebie pracę. Z drugiej strony, możesz pokusić się o bardzo dobre produkty, ale nie masz pewności czy pomimo poniesionych przez Ciebie kosztów (zakup drogiego towaru, zakup urządzeń do realizacji usług, odbycie szkoleń) się zwróci – czy znajdą się nabywcy na oferowany przez Ciebie asortyment. Oprócz tego musisz sam znaleźć nabywców, rozreklamować siebie i swoją markę.

MLM. Zarabiasz na obrocie produktami, które dostajesz od firmy, z którą postanowisz współpracować. To firma właśnie, a nie Ty, dba o jak najwyższą jakość proponowanych przez Ciebie, lub przez osoby z Twojej struktury, produktów. Ty tylko musisz znaleźć nabywców lub osoby chcące z Tobą współpracować. Tak samo nie musisz się martwić o markę – najczęściej produkty danej firmy są już dobrze znane na rynku dzięki czemu pozytywna opinia na ich temat jest wyrobiona. Ty zajmujesz się tylko poinformowaniem osób potencjalnie zainteresowanych rozpowszechnianym przez Ciebie towarem, że u Ciebie mogą go w każdej chwili bez problemowo nabyć.

 

 

Wynagrodzenie

Etat. W tym miejscu nie ma żadnych niejasności. Z reguły pracuje się za z góry określoną kwotę miesięcznie (wynegocjowaną, bądź narzuconą przez pracodawcę i zaakceptowaną przez pracownika). Istnieją tu także wyjątki, w których np. możesz otrzymywać minimalną podstawę a resztę stanowi prowizja / premia w miarę adekwatna do osiągniętych przez Ciebie wyników, a nie koniecznie włożonego przez Ciebie nakładu pracy. Należy te dwie opcje rozróżnić, ponieważ możesz ciężko pracować kilkanaście godzin dziennie i osiągać słabe wyniki (premia także kiepska), albo odwrotnie. W większości jednak przypadków otrzymuje się z góry określone w umowie o pracę wynagrodzenie.

 

Własny biznes. W tym przypadku możesz zarabiać nieograniczone ilości pieniędzy. To ile zarobisz jest zależne od tego jakie produkty bądź usługi dostarczasz swoim klientom. Jako, że biznes biznesowi nie równy – możesz zarabiać dużo lub mało – najczęściej jest to spowodowane wielkością Twojej firmy. Jeśli jest to firma jednoosobowa to zarobki będą zdecydowanie mniejsze, niż w firmie która ma zatrudnionych pracowników (większe możliwości przerobowe – sprzedaży, usług, itp).

MLM. Podobnie jak we własnej działalności – nie ma ograniczenia zarabianej przez Ciebie ilości pieniędzy. Wszystko zależy od tego jak dużą strukturę sobie zbudujesz. Pamiętaj jednak, że wielkość nie zawsze idzie w parze z jakością, a więc zamiast 10 kiepskich współpracowników lepiej mieć jednego poważnie podchodzącego do biznesu.

We własnej działalności i marketingu sieciowym najczęściej to ludzie sami w sobie stanowią ograniczenia zarobkowe. Nie dość, iż nie posiadają oni umiejętności biznesowych to jeszcze zdarza się czasem tak, że nie chcą się ich nauczyć. Drugą ważną kwestią jest Twoje nastawienie do biznesu – jeśli mówisz, że więcej nie da się zarobić, lub że coś się nie uda.. Bądź pewny, że tak właśnie będzie – nie uda się! Musisz wierzyć, że się uda, próbować i nie poddawać się przy kolejnych porażkach – takie właśnie nastawienie sprawia, że ludzie odnoszą sukces!

 

Rozwój osobisty

 

Umowa o pracę – możesz liczyć na to, że pracodawca zatroszczy się o powiększanie Twoich atutów związanych z różnymi szkoleniami, jednakże tylko w kilku przypadkach. Zostaniesz wysłany na szkolenie jeśli będzie ono niezbędne do poprawnego wykonywania przez Ciebie swojej pracy, gdy zakres Twojej pracy się poszerzy lub wymaga tego prawo pracy (np. szkolenia przeciwpożarowe, pierwsza pomoc). Jednakże jeśli wykonywana przez Ciebie praca jest na poziomie nie satysfakcjonującym Twojego pracownika, nie z braku szkoleń, a z braku Twoich chęci do poprawnego wykonywania zadań, na szkolenie liczyć raczej nie możesz. Oczywiście możesz także po godzinach pracy szkolić się samemu na własne konto i za własne pieniądze.

Przy działalności na własne konto (własna firma, network marketing) to Ty decydujesz czego Ci brakuje i w jakim kierunku chcesz się rozwijać. Ty również decydujesz o intensywności i jakości szkoleń (możesz odbyć warsztaty po przez internet, bądź wyjechać na 2-3 dniowy kurs z dala od rozpraszających Cię miejsc i wydarzeń). Jednocześnie Ty decydujesz ile jesteś w stanie wydać na takie dokształcanie. Ponadto – coś czego nie ma w standardowym biznesie –  jeśli współpracujesz w branżymarketingu sieciowego z odpowiednimi ludźmi i firmą, to możesz liczyć na to, że to oni postarają się uzupełnić Twoją wiedzę w brakujących sektorach, a która może znaleźć odbicie na Twoim wynagrodzeniu.

 

Nasze otoczenie

Dobrze wiesz, że są ludzie w których otoczeniu czujesz się świetnie, a są też tacy, którzy potrafią najszczęśliwszy dzień Twojego życia zmienić w piekło..

Jeśli pracujesz na umowę o pracę to nie Ty decydujesz z kim będziesz pracować, a z kim nie. To pracodawca, bądź kierownictwo danej firmy decyduje kto z kim będzie pracować – Ty nie masz na to żadnego wpływu.

Przy pracy na własne konto (własna firma, MLM) to Ty decydujesz z kim chcesz współpracować. Jeśli zatrudniasz pracowników – to Ty ich rekrutujesz i wybierasz według własnych upodobań, oczekiwań, priorytetów. W MLM natomiast masz jeszcze więcej opcji wyboru – Ty decydujesz z jaką firmą chcesz współpracować (jakie produkty oferować, które Ci najbardziej odpowiadają), wybierasz swojego Sponsora (osobę w wybranej przez Ciebie firmie, która Cię poprowadzi, abyś odniósł sukces, pomoże jeśli będziesz mieć problemy z biznesem), a także tak jak w przypadku tradycyjnego biznesu – wybierasz tych ludzi, z którymi będzie Ci się lepiej współpracować.

 

 

Podsumowanie

ETAT WŁASNA FIRMA MLM
Rozpoczęcie zarobkowania wykształceniecertyfikatyznajomości duży kapitał początkowy (min. 40 tys zł)umiejętności biznesowe mały kapitał początkowy (od kilkudziesięciu zł)umiejętności biznesowe
Czas pracy 8 godzin dziennie Ty decydujesz Ty decydujesz
Produkt pracy narzucony przez pracodawcę Ty decydujesz Ty decydujesz
Wynagrodzenie ograniczone i określone przez pracodawcę nieograniczone nieograniczone
Rozwój osobisty decyduje pracodawca Ty decydujesz Ty decydujeszwspomaga firma i struktura
Otoczenie decyduje pracodawca Ty decydujesz Ty decydujesz

 

Skontaktuj się z nami

Jeśli wybrałeś już tą formę zarabiania i jest nią marketing sieciowy oraz szukasz osób, które pomogą Ci rozwinąć własny biznes – skontaktuj się z nami! Napisz do nas! Zostaw dane kontaktowe do siebie, a oddzwonimy i pomożemy Ci odnieść sukces razem z nami!

Copyright 2013 BiznesMLM.info Design by OrangeIdea